AZS PWSZ Wałbrzych

10.03.2014

Barwy

Strony internetowe

Brak dodanych stron internetowych.

Opis klubu dodany przez:

AZS PWSZ Wałbrzych, jako stowarzyszenie kultury fizycznej powstało w marcu 2014 roku.  Wcześniej klub nasz funkcjonował jako organizacja studencka  - KU AZS PWSZ - w ramach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu. Od początku istnienia naszej uczelni (czerwiec 1999) funkcjonował w jej strukturach, zajmując się działalnością sportową - organizował imprezy i występował w rywalizacji na szczeblu miasta, województwa i kraju. Bardzo szybko zaczął osiągać sukcesy w regionie i kraju. Przez 16 lat istnienia zdobył kilkadziesiąt medali  Dolnośląskiej Ligi Międzyuczelnianej, 12 medali Akademickich Mistrzostw Polski (w tym dwa złote), startował w Akademickich Mistrzostwach Europy (futsal 2011, koszykówka 2013) i I Europejskich Igrzyskach Studentów (piłka nożna 2012). Klub uczelniany stał się podstawą do stworzenia drużyn ligowych w siatkówce mężczyzn (TS Victoria PWSZ) oraz piłce nożnej kobiet (AZS PWSZ).

W piłce nożnej kobiet AZS PWSZ pojawił się jesienią 2013 roku, kiedy to zaczął współpracę sponsorską z drużyną II ligi Szczytu Boguszów. Początki futbolu kobiet w Boguszowie to praca szkoleniowa trenera Marcina Gryki w  Gimnazjum nr 1  i stworzenie drużyny dziewcząt do rozgrywek gimnazjalnych i turnieju Coca- Cola Cup. Z tej pasji narodziła się drużyna, która w sezonie 2011/12 rozpoczęła rozgrywki w III lidze dolnośląskiej. Po roku Szczyt zdobył awans na wyższy szczebel rozgrywek. Już na szczeblu  II ligi grupy śląskiej Szczyt Boguszów zajął w sezonie 2012/13 czwarte miejsce. To był właśnie moment, kiedy AZS PWSZ Wałbrzych zdecydował się przejąc drużynę Szczytu i po roku ta drużyna, włączyła się do gry o awans, a w ostatniej kolejce awans ten stał się rzeczywistością. To był sygnał, że drużyna w I lidze musi zdecydowanie oprzeć się na innej strukturze organizacyjnej i finansowej. W klubie bowiem była tak duża ilość zawodniczek, że AZS PWSZ zgłosił do rozgrywek sezonu 2014/15 zespół do I ligi, zespół rezerwowy do III ligi oraz dwa zespoły juniorek do rozgrywek o MP.

Sezon 2014/15 był jednym wielkim pasmem sukcesów. W I lidze od początku AZS PWSZ plasował się w czołówce, zajmując na półmetku trzecie miejsce z niewielką strata do lidera. W III lidze drużyna nasza odniosła komplet zwycięstw  i była liderem. W reprezentacji kraju grały systematycznie Daria Antończyk, Klaudia Miłek, Edyta Botor i Jessica Pluta. To wszystko, przy znacznej pomocy uczelni, miasta i sponsorów dały podstawy, by powalczyć skutecznie wiosną o awans. Zimą drużyna doznała kolejnych  wzmocnień, doszły Sofia Gonzalez, Małgorzata Mesjasz i Aleksandra Lizoń.  W I lidze AZS PWSZ szybko objął prowadzenie w tabeli i nie oddał już go do końca zmagań. W III lidze na kilka kolejek przed końcem drużyna wywalczyła awans. Liczba reprezentantek kraju wzbogaciła się o Małgosię Mesjasz. W czerwcu 2015 roku na nasz klub spadł deszcze laurów: awans do ekstraligi I zespołu stał się faktem; nasz II zespół zdobył awans do II ligi; na Letnią Uniwersjadę pojechała świeżo upieczona nasza piłkarka Agata Sobkowicz; a do klubu doszły jeszcze złote medalistki U-17 z 2013 roku - Anna Rędzia i Katarzyna Konat, a także złota medalistka OOM 2015 - Angelika Smagur (ten złoty medal zdobyły także Edyta Botor, Klaudia Miłek i Jessica Pluta). Stała się rzecz trudna do przecenienia. Te sukcesy zobowiązuję jednak do dalszej wytężonej pracy organizacyjnej i sportowej, by utrzymać osiągnięty poziom jak najdłużej i próbować sięgać po jeszcze większe sukcesy w skali kraju, a może nawet w skali międzynarodowej. Tego życzymy AZS PWSZ Wałbrzych!

Opis klubu dodany przez:
Brak opisu